Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol

Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Mevzuat Forumu  »  FOTOKOPİ..... bir soru ve suriyeli işçiler mevzu
UMANTAR 09.05.2014- 21:29

1- bir şahıs işletmesi ; işletme hizmet işyeridir. kiracıdır. kiralayan istanbul merkezli bir firmadır. işletme içine ofis için bir oda yapılacaktır. bunun için demir , çimento boya vs vede işçilik dahil ortalama 40 bin tl harcanacaktır. kiralayan , kiracıya sen yaptır kullan maliyet bedelinden bana fatura et ödeyeyim demiştir.... muhasebe hesaplarını nasıl kullanırsınız. teşekkürler..

2- suriyeli işçi çalıştırmayan işletme neredeyse yok gibi oldu. (işin milliyetçilik yönünü bir yana bıraktım)   ne olacak bunların sigortalılık durumları.. hepsi mi illegal işçi.   legal işçiler için bir kolay yol izahı olan yada bilen var mı.. teşekkürler....

YASEMİN | Cvp: 19.05.2014- 14:50   Cevap: 1

Sayın uğur bey,
Bildiğim kadarıyla cevaplandırayım. firmanın yapacağı 40.000 tl.lik tadilat masrafı için kiralayana ft. etmeseydi özel maliyet olabilirdi. fakat ft. edeceği için direk gider kaydı olmalı. keseceği ft.nın da kaydı 679 diğer olağandışı gelir ve karlarda yer almalı. Bu benim kanaatim. ama çok emin değilim. eğer yanlış bir düşünceyse benide uyarmanızı rica ederim.
İyi çalışmalar.
SMMM Yasemin AKER

aihsant | 40.000 tl harcama 24.05.2014- 09:05   Cevap: 2

Uğur bey,

Yasemin hanımdan farklı düşünüyorum. 40.000.-TL masrafa atılamaz. Beni fikrime göre özel maliyete alınarak muhafaza edilmeli ve kira bitimi satılınca bakiyenin olağanüstü kar veya zarar hesabı ile kapatılmalıdır.

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi