DAYATMALARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Son günlerde Ülkemiz ekonomisindeki gerek döviz gerekse diğer ekonomik enstrümanlar üzerinde oynana oyunları, Türkiye Ekonomisinin genel yapısı gibi görmek bunu isteyenlerin tuzagına düşmektir.

Ekonomimiz 1994-2001 Krizlerinde olduğu gibi kırılgan bir yapıda degil, Bütçe ve Dış Ticaret açığı döndürülemeyecek seviyelerde değildir. 1994-2001 Krizlerinde Reel Borçlanma oranı 0,24 seviyelerinde iken şimdi 0,03 seviyelerindedir.

Ekonomi üzerinden Türkiye'yi kendi saflarında yer tutması ve kendi çıkarlarına göre hareket etmesi için hepimizin malumu belli çevreler ve Ülke'ler tarafından organize edildiği ve sürekli manüpüle edilerek , Ekonomimizin Güvensiz olduğu algısını yaratmaya yönelik bu hareketin başarılı olamayacağını cümle aleme birlik içerisinde göstermeliyiz.

Nasıl oluyor da Türkiye'de piyasalar tatildeyken Dövizde 0,18'lerle ifade edilecek seviyelerde bir artış söz konusu olabiliyor. Yani Piyasalarda Likidite ihtiyacı mı karşılanmadı? Yoksa bir gecede Türkiye Ekonomisi kötüye mi gitti? Burada bu oynanan oyunu iyi okumak gerekmektedir.

Aklıselim-tarafsız herkes biliyorki; Dövizde ki bu aşırı hareketlilik hiç bir ekonomik gerekçe ile açıklanamaz.

Ülkemize ekonomi üzerinden verilmek istenen dizayna müsade etmeyeceğiz.

Devletimizin Ekonominin gerektirdiği kararları süratli bir şekilde alacağına ve bu ekonomiksıkıştırmalarının altından kalkacağına olan inancımız tamdır. Herkes aklıselim hareket ederek İcra makamında olan yetkililere yardımcı olması birinci önceliğimiz olmadır.

Ayrıca ülkemize karşı alınan yaptırım kararlarını kabul etmiyor ve bu yaptırımları şiddetle kınıyoruz. Herkes şunu iyi bilmelidir,Türk Milleti tarihi boyunca dayatmalara boyun eğmemiştir.Buna da eğmeyecektir.

Hüseyin ÖZBAY

Gaziantep SMMM Odası Başkanı