KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…

1850’li yıllarda New York’taki bir tekstil fabrikasında grev yaparken grev sırasında fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Partiler gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ninde anılmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Avrupa ve Amerikada tüm bu gelişmeler yaşanırken İslam toplumu yüzyıllar önce cenneti kadının ayağı altına sermiş ve kadınlarımızı yüceltmiştir. Öyle ki İslam’ın kadına verdiği değeri bilmeden onu sırf kocasının kölesi ve hizmetçisi gibi görenler büyük yanılgı içindedirler. Cenabı Allah; Tevbe suresi;71. Ayette Mü’min erkekler, mü’min kadınlar birbirlerinin dostu ve yardımcılarıdır şeklinde buyurmuştur. Yine Kur’anda “Nisa”(Kadınlar) adı ile özel bir sure vardır.

 İsra suresi 31. Ayette “kız çocuklarınızı öldürmeyin, onları öldürmek büyük günahtır.” denmektedir.

Bu ve buna benzer birçok ayet İslam toplumunun kadına verdiği değeri alenen göstermektedir.

Yine Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında kadınlarımız önemli ça­lışmalar yapmışlardır. En çarpıcı örneklerden tarihe Kara Fatma olarak geçmiş Fatma Seher Erden’i anmadan geçemeyeceğim. Üsteğmen Fatma Seher Erden; I.Dünya savaşında Kafkas Cephesi’nde savaşmış, İzmir’in Yunan işgaline uğraması nedeniyle İzmir’e geçerek savaşmış, daha sonra I.İnönü, II.İnönü Muharebesi,Sakarya Meydan Savaşı ve Dumlupınar Meydan Muharebesinde savaşmış,savaştan sonra esir düştüğü yerden büyük bir kahramanlıkla kurtulmuş üsteğmen olarak emekli olduktan sonra emekli maaşını da Kızılay’a bağışlamıştır.Kara Fatma gibi bir çok kahraman kadınımız  gösterdikleri kahramanlıklardan dolayı tarihe altın sayfalarla geçmişlerdir. Kurtuluş savaşını başlatan Atatürk;  kadınların ülke kalkınmasına her zaman gerek kahramanlığı ile gerek derin hissiyatı ile sağladıkları katkıyı görmüş  ülkenin kalkınmasında kadının yerine ve önemine dikkat çekerek 1934 yılında birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermiştir.

Şimdilerde kadın, toplumun en özverili, çalışkan ve üretken bireyi olmasına rağmen  toplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmemek­tedir, Diğer toplumlara baktığımızda ezilen, harcanan ve aşağıla­nan ve haklarını ancak bir tekstil firmasında grev yaparken yanarak can verdikten sonra alan kadınlar son yıllarda  bizim toplumumuzda da hak ettiği değeri görememektedir.

Tüm bunları gören ve anlayan olarak kadınlarımızı toplumda hak ettiği seviyeye çıkarmamız gerektiği bilinciyle başta bayan meslektaşlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutlar saygılar sunarım… 

     Hüseyin ÖZBAY
Gaziantep SMMM Odası 
    Yönetim Krl. Bşk.