Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol
 
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Mevzuat Forumu  »  defter onaylarında sicil tastiknamesi
hakanoguzhan 18.11.2013- 12:25

bilançolarda sicil tastiknamesi istenıyor   son hali sizce ne   olur?

NECDET | sicil tastiknamesi 20.11.2013- 10:01   Cevap: 1

 
Konu: Defter Tasdikleri Hakkında İstanbul Ticaret Odası İnternet Sayfasında Duyuru Yayımlanmıştır.

08.11.2013 tarihinde İstanbul Ticaret Odasının internet sayfasında(www.ito.org.tr) 2014 yılı defter tasdikleri ile ilgili olarak aşağıdaki duyuru metni yayımlanmıştır.


“19 ARALIK 2012 Tarih 28502 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ’in Açılış onayı yapılacak defterler ve onay zamanı başlıklı 13.maddenin 1.fıkrasında;

“Tacirler tarafından fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defterinin açılış onayları kuruluş sırasında ve kullanmaya başlamadan önce, izleyen faaliyet dönemlerindeki açılış onayları ise defterlerin kullanılacağı faaliyet döneminin ilk ayından önceki ayın sonuna kadar noter tarafından yapılır. Açılış onaylarının noter tarafından yapıldığı hallerde ticaret sicili tasdiknamesinin noterce aranması zorunludur.” hükmüne yer verilmiştir.
Türkiye genelinde tacir olarak kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üye sayısının ve işlem hacminin yüksek olduğu Müdürlüğümüzün yılsonu nedeniyle iş yoğunluğu daha da artmaktadır.
Bu nedenle, Türk Ticaret Kanunu’nun 64.maddesinin 3.fıkrası gereğince, defter tasdiki yaptıracak tacirlerin sicil tasdiknamesi için yılsonunu beklemeden Bölge Temsilciliklerimize müracaatta bulunmaları önemle duyurulur.”

KAYNAK : [url=http://www.ubdt.com.tr/yazdir_sirkuler.php?id=6]http://www.ubdt.com.tr/yazdir_sirkuler.php?id=6[/url]

Saygılarımla
Necdet NeyalForum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi