Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol
 
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Mevzuat Forumu  »  Basit usul mükellefiyet üzerine
ogungunes 30.04.2014- 21:39

A Kişisi servis taşımacılığından basit usul mükellef
A ve B kişisi eşit hisseli araç ile servis taşımacılığından ötürü basit usul mükellef

Şimdi A Kişisi market işletmeciliğinden ötürü farklı bir vergi dairesinde gerçek usulde mükellef olacak, A kişisine gerçek usulden dolayı yeni vergi dairesinde açılış vereceğiz, eski vergi dairesine de bilgi dilekçesi,

B kişisi ise A kişisi gerçek usule tabi olduğundan ötürü basit usulden çıkacak, peki A ve B nin ortak olduğu araçtan dolayı bir adi ortaklık mı kurulmuş olacak yani bir ortaklık vergi numarası mı alacağız? bu konuda kafam karıştı. Eğer bir ortaklık kurulacak ise, A nın kuruluş tarihi itibari ile mi bu ortaklık kurulmuş olur?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

MEHMETMUTLU | Cvp: 07.05.2014- 16:55   Cevap: 1

Anladığım kadarıyla A ve B nin ortak olduğu araçtan dolayı her iki şahsında ayrı ayrı basit usulden dolayı vergi mükellefiyeti var...(adi ortaklık kurulmamış fatura fişleri ayrı ayrı)

A nın Yeni açtığı marketten dolayı gerçek usulde vergilendirilmesi tamam.
Yanlız B ' nin bu olayla bir alakası olmaması gerekir basit usul olarak mükellefiyeti   devam eder...

A market kazancının yanı sıra servis taşımacılığından elde ettiği kazancını toplayıp Gerçek gelir vergisi olarak beyan edecek.

B ise servis taşımacılığından elde ettiği kazancı basit usul olarak beyan etmeye devam edecek... ( İlk paragrafta söylediğim gibi mükellefiyetleri ayrı ayrı açılmışsa)Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi