Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol
 
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Eski Forum  »  Laboratuvar Malzemeleri Satan Yerler
cihann 15.08.2017- 14:04

Yaşayan laboratuvarlar, gerçek yaşam toplumlarında ve ortamlarda araştırma ve yenilik süreçlerini birleştiren sistematik bir kullanıcı ortak oluşturma yaklaşımı temelinde kullanıcı merkezli, açık inovasyon ekosistemleri olarak tanımlanır. Uygulamada, yaşayan laboratuvarlar vatandaşın inovasyon merkezinde yer almasını sağladı ve böylece yeni BİT kavramları ve çözümleri tarafından sunulan fırsatları yerel bağlamların, kültürlerin ve yaratıcılık potansiyellerinin spesifik ihtiyaç ve isteklerine daha iyi oturtma kabiliyetini gösterdi.

Daha önce yaşam laboratuarı teriminin "tesadüfi bahslerinde" bulunmuş olsa da, konseptin doğuşu MIT'in Prof William (Bill) Mitchell'e atfedilmişti. Prof William (Bill) Mitchell, bunu amaç amaçlı bir laboratuara atıf yapmak için kullandı; rutin etkinlikler ve etkileşimler Günlük ev yaşantısı gözlemlenebilir, daha sonraki analizler için kaydedilebilir ve deneysel olarak manipüle edilebilir ve gönüllü araştırma katılımcılarının bireysel olarak yaşadığı ve geçici bir ev olduğu kabul edilebilir. Bu laboratuvarlar, yeni teknolojileri günlük ev ortamıyla uyumu temel alarak test etme ve bunlara uyarlama konusunda başlangıçta odaklandılar. Sıradan bir evin tüm imkanlarıyla birlikte 1.000 metrekarelik "yaşam laboratuarı" olan MIT PlaceLab'da, kullanıcılar, alışkanlıklarını, aktivitelerini ve rutinlerini kaydetmek için her türlü cihazla birlikte gözlemlenir, kaydedilir ve izlenir. Veri toplamanın olanaklı olduğu teknik altyapıya büyük önem verilmektedir.

Teknolojinin devam eden demokratikleşmesinin bir sonucu, günümüzün modern laboratuarlarının her zamankinden daha fazla numuneyi işleyebilmesi ve daha sonra büyük miktarlarda veri üretmesidir. Tezgahın karmaşıklığının ötesinde, bilim adamlarının verilerini analiz ettiği analitik ve yorumlama platformlarından oluşan bir web bulunmaktadır. Bunların hepsi örgütlenmeli ve ilgili örnekle ilişkilendirilmelidir. Buna ek olarak, her numunenin ilgili işleme partisi, sipariş numarası ve meta veri bilgisi ile ilişkili olması gerekir. Artan sayıdaki örnek ve veriyi çevreleyen örgütsel ihtiyaçlar, kağıt tabanlı bir sistemden esnek olan ve bugünün bilimini destekleyebilen bir dijital yönetim platformuna geçme ivmesini yaratıyor.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi