Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol
 
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Mevzuat Forumu  »  TUTULACAK DEFTER SAYILARINA STANDART GELİYOR GİBİ!
SMMMO 22.01.2013- 14:12

T Ü R M O B
TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER

VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ

UNION OF CHAMBERS OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF TURKEY)

(UNION OF CHAMBERS OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF TURKEY)

Ankara,

Sayı:2012/ 26.09.2012*05190

Konu:

YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI’NA

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Birliğimize gönderilen 21.09.2012 ve 97228 sayılı yazıda; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinden beklenen yararın sağlanması ve meslekte yaşanan haksız rekabet sorununun giderilmesi bakımından bu konuda bir standart belirleme ihtiyacı doğmuştur.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler ile mükellefler arasında düzenlenen hizmet ve tasdik sözleşmelerinin elektronik ortamda internet vergi dairesine bildirimi ile ilgili düzenleme çerçevesinde Başkanlığımızca edinilen bilgiler ışığında, bazı meslek mensuplarının bir yıl içerisinde şahsi emek ve mesai vererek düzenleyebileceğinden çok daha fazla sayıda iş kabul ettiği anlaşılmıştır. Bu durumda olan bir meslek mensubunun ise, mesleğini icra ederken gereken mesleki özen ve dikkati gösterdiğinden bahsetmek mümkün değildir. Bu durumun diğer meslek mensupları açısından haksız rekabet oluşturduğu da tabiidir.

Bu itibarla,

-Yeminli Mali Müşavirin düzenlediği tasdik sözleşmesinin türü,

-Mükellefin/Mükellef Şirketin işletme büyüklüğü,

-Mükellefin ihracat kapasitesi,

-Alt Mükelleflerin sayısı,

-Meslek Mensubunun yanında çalışan sayısı,

-Mükelleflerin farklı il sınırlarında bulunması,

-Mükellefin yer aldığı sektörel yapı vb.

Kriterler dikkate alınarak, Serbest muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için muhasebe hizmeti verme, defter tutma ve beyanname imzalama, Yeminli Mali Müşavirler için de tasdik hizmeti verme konularında, bir meslek mensubunun şahsi mesaisinin günde kaç saat olabileceği ve yıl içerisinde kabul edebileceği iş sayıları hususunda görüşlerinize ihtiyaç duyulmaktadır.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi