Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu Mobil Sürüm

Tam sürüme geçmek için tıklayın.
Kullanıcı Adı: Şifre:
  Üye Ol
 
Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Forumu  »  Mevzuat Forumu  »  Mükellef Beyanı Yeterli sayılması gerekir.
SMMMO 22.01.2013- 15:22

VUK.413 nolu tebliğ ile Mükellef Bilgileri Bildirim Düzenlenmesi hususunda dikkat çeken ve yeni bir çözüm gerektiren   ADRES kısmını inceleyelim.
      Genellikle Eski adres yeni numaralama ile değişmekte ve Belediye tarafından yeni numaralar binalara çakılmaktadır.
        Burada dikkat çeken   Bina aynı bina lakin yeni düzenleme ile gerek mahalle, gerekse de cadde ve Sokak aynı olmasına rağmen ismi değişmekte ilavetende numarasıda değişmektedir.
        Tüm bu durumda Mükellefin beyanı esas olması, Adres bildirim doğrulama ile ulaşılan adres numarası yeterli olması gerekirken ayrıca dilekçe ve Belediyeden yazı istenmesi sıkıntıya neden olmaktadır.
          Ne olacağını beraber inceleyelim.
-Belediyenin adres ile ilgili birimine kuyruğa girerek eski adresi havi dilekçe verilecek.
-Belediyeden yeni adresi havi yazı dilekçe ekinde Vergi Dairesine verilecek.
-Vergi Dairesi adres ve Nace ile ilgili olarak yoklama çıkaracak.
Bu sadece Vergi Mükellefiyetiyle ilgili kısım. Olayın Ticaret Sicili kısmı var. Ve başka diğer bildirim yapılan kısımları var.
          Bu işi SGK da yaptı. UAVT bildirimini yaptırdı konu kapandı.
          Maliye Bakanlığının Yetkililerine bu duruma bir çare bularak sadece Müşteri Bilgileri Bildiriminin Yapılmasının yeterli olması ,Ayrıca   Vergi Dairesine Dilekçe v.b.durum   sadece lüzum görüldüğü zaman Dairenin isteğine bağlanmalıdır. Dairenin isteği veya bir sıkıntı yok ise ayrıca Dilekçe istenmemelidir.
            Bu konu ile Maliye Bakanlığı Yetkililerinin çalışma yapması beklenmektedir. Aksi durum yeniBir sıkıntı olacaktır. Sıkıntılardan bıktığımız için ilgililerin dikkatine arz ediyoruz


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2013   phpKF Ekibi